Ice Canyon - Grönland

Ice Canyon - Grönland

Suların erittiği, 150 metre kadar derinliğe olan bu kanyon Grönland‘da bulunuyor. Buz mavisinin en güzel renklerini burada görmek mümkün.Grönland, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka’ya bağlı özerk bölge.

Dünyanın en büyük adası Grönland’da 2015 yılında buz tabakasının altında 800 kilometre uzunluğunda ve 800 metre derinliğinde dünyanın en büyük kanyonlarından biri ortaya çıkarılmıştı. Kanyonun, dört milyon yıl önce, buzul tabakası henüz oluşmamışken, oradan akan büyük bir nehir tarafından oyulduğu düşünülüyor.

Kanyon, iklim değişikliği konusunda çalışma yürüten araştırmacıların radar yoluyla Grönland'ın kaya temelini tespit çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıktı.

İngiltere'deki Güney Kutbu Araştırma Merkezi, böylesi büyük bir coğrafi yapının bulunmasını kayda değer bir keşif olarak niteledi. Grönland'ın ortasından başlayarak kuzey kıyılarına kadar uzanan bu gizli kanyon, Arizona'daki Büyük Kanyon'dan daha uzun.

Buzul tabaka oluşmadan önce, bu kanyondan akarak Kuzey Buz Denizi'ne dökülen büyük bir nehir bulunuyordu. Kanyonu kaplayan 3 km kalınlıktaki buzul tabaka öyle ağır ki, daha önce deniz seviyesinden 500 metre yüksekte olan Grönland'ın ortası çökmüş ve bugün deniz seviyesinden 200 metre aşağıda.


Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın