Altınoluk Hakkında

Altınoluk Hakkında

Ege Bölgesi’nde yer alan önemli illerden bir tanesi olan Balıkesir, Edremit ilçesinde bulunan Altınoluk beldesi ile adını farklı bir sahada duyurmuştur. Ege Bölgesi’nde yer alan turizm faaliyetleri denince akla gelen önemli noktalardan biri olan Altınoluk beldesi, yüzölçümü bağlamında küçük ancak genel anlamda büyük işler başaran bir beldedir. Balıkesir ilinde yer alan bu belde, Edremit ilçesinin, turizm faaliyetleri anlamında en kalabalık ve en çok tercih edilen kumsalına sahiptir. Doğallığı bozulmamış olan bu ilçe hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar vardır.


Altınoluk her şeyden evvel sıcacık bir beldedir. Hem kapladığı alan bakımından, hem de içinde yaşayan yerli insanlar açısından son derece sıcak ve samimi bir yapıya sahiptir. Altınoluk beldesi genel olarak yerli halkın azınlıkta yaşadığı bir yerdir. Günümüzde, daha çok sakin yaşamayı tercih eden, ticaretle uğraşan kimselerin yaşamak için tercih ettiği bir beldedir. Son 10 yılda daha çok kalabalıklaşmış olan bu şehirde, Nisan ayı itibarı ile deniz turizmi başlar. Bu tarihten itibaren de turizm sezonu açılmış demektir. Altınoluk her anlamda, farklı farklı insanları ayırt etmeksizin üzerinde yaşatan, küçük, sıcak ve samimi bir beldedir.
ALTINOLUK TARİHİ
Altınoluk bulunduğu nokta itibarı ile önemli tarihi kalıntılar barındırmaktadır. Ege Bölge’sinde yer alması ve bu bölgenin de bir geçiş güzergâhı üzerinde olması nedeniyle pek çok farklı kültürlerden izler taşır. Bu durum belde halkı üzerinde de etkili olmuştur. Altınoluk, tarihi belgelerde ilk olarak Antandros adı ile anılmıştır. Bundan sonra da belde ismi kısa bir süre için Papazlık olarak da geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin başlaması ile de bu isim değiştirilerek, Altınoluk adını almıştır. Mübadele olayından sonra, Yunanistan’dan getirilen Türklerin yerleştirildiği noktalardan bir tanesi olması açısından da önem taşır.


Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın