Altınoluk’ta Yaşam ve Kültür

Altınoluk’ta Yaşam ve Kültür

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Altınoluk beldesi şirin bir Ege beldesidir. Beldeye kuş bakışı bakıldığında, klasik Ege evlerinin görülmesi mümkündür. Ancak zamanla diğer illerden göç alması ile lüks konutların da yer aldığı bir belde haline gelmiştir. Yabancı turistlerin yanı sıra, şehir hayatından bunalmış olan iş adamlarının aileleri ile gelip, hayatlarını bu belde de sürdürmeye karar verdikleri, sıkça rastlanan bir durumdur. Altınoluk beldesinde, Türkiye’nin neredeyse her ilinden bir kişiyi bulmak mümkündür. Bir sahil beldesi olmakla birlikte, beldedeki diğer faaliyetlere bakıldığında, sadece deniz veya yaz turizmi olduğu söylenemez. Yaz sezonu, beldede erkenden başlamakla birlikte, aynı zamanda deniz turizmi beldede erkenden

başlar. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, beldede yalnızca deniz turizminden söz etmek doğru olmaz. Aynı zamanda kültür turizmi de önemli bir faaliyet alanıdır. Altınoluk beldesinde yer alan çeşitli kültürel yapılar hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Altınoluk beldesi, Edremit ilçesinde yer alan en önemli noktalardan bir tanesidir. Her anlamda sevilen bu yeri anlamak için biraz coğrafyasını incelemekte fayda vardır.
ALTINOLUK COĞRAFYASI VE KÜLTÜR
Altınoluk beldesi, Antik Yunan’da Antandros olarak anılmaktaydı. Bu da beldenin, eski bir yerleşim birimi olduğunu gösteren önemli bir kanıt durumundadır. Eski yerleşim birimlerinden biri olan Altınoluk beldesi Edremit Körfezi’nin kuzeyinde ve Kaz Dağları sırasının güney eteklerinde konumlanmış olan bir yerdir. Diğer bir ifadeyle Edremit ilçesi ile Küçükkuyu arasında yer alır. Beldede tüm Ege Bölgesi’nde yetişen zeytin bitkisinin varlığı önem arz eder. Genel anlamda düz bir yapıya sahip olan Altınoluk beldesi, bu sebeple iklimsel olarak da kararlı bir yapıya sahiptir. Genel olarak Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bir yerdir.
Altınoluk tarihi bir dokuya sahip olan mekânlar arasında yer almaktadır. Altınoluk mitolojik anlamda da önemli çağrışımlar yapan bir beldedir. Ege Bölgesi’nde yer alma özelliğine bağlı olarak, Yunan mitolojisinde geçen birtakım coğrafi noktaların, Altınoluk beldesinde yer aldığı görülmektedir. Altınoluk beldesi, küçük bir belde olmakla birlikte, her türlü ihtiyacın görülebileceği bir gelişmişlik düzeyine sahip durumdadır. Sadece 4 mahalleden oluşan Altınoluk beldesi turizm anlamında, ülke ekonomisine iyi bir finansal katkı sağlamaktadır. Farklı yüzü ile hem tarihi dokusunu bozmayan ve hem de modern yapıları ve mekânları ile dikkat çeken Altınoluk beldesi, Türkiye çapında da önemli bir belde olarak değerlendirilir. Her anlamda dikkat çeken bu beldede tatil yapan her kimse, mutlaka yeniden gelmekte ya da gelmeyi istemektedir.


Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın