Şahin Deresi Kanyonu

Şahin Deresi Kanyonu

Şahin Deresi Kanyonu Altınoluk bölgesinin hayat damarıdır. Kaz Dağlarından çektiği temiz bol oksijen içeren havayı ovaya dağıtan, denizden aldığı iyotlu havayı da dağa çıkararak adeta bir baca görevi üstlenmektedir. Böylece bölgeyi oksijen çadırına çeviren doğa harikası bu kanyon Altınoluk’ta bulunmaktadır.

İsviçre Alplerinin ardından, dünyanın en çok oksijen üreten ikinci bölgesi olan Altınoluk'taki kanyon, yıllardır doğa tutkunlarının, yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ya da serinlemek için kanyonu tercih eden doğaseverlerin gözde mekanlarından biri konumundadır.

Altınoluk'un oksijen evi olan kanyon, Milli Park sınırları içerisinde ve koruma altındadır. İzinsiz giriş yapılamaz. 27 km uzunluğundaki kanyonu, başından itibaren boydan boya kat etmek oldukça güçtür. Şahin Deresi Kanyonu, doğu ve batısında ortalama 600 metre yükseklikteki bir güzergahtan gezilebilmektedir. Kanyonun açıklığı yaklaşık 700 metredir.

KANYONA ULAŞIM

Kanyona ulaşım kolaydır. Altınoluk merkezinden yürüyerek de ulaşılabilir. Arabayla gidiş tercih edilecekse kanyonun çok yakınında park yeri vardır. Dere kenarında piknik yapmak için masalar bulunuyor. Kanyon boyunca bazı yerler yüzme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Suyun çok soğuk olmasına rağmen bir çok kişi suya girip yüzmeyi tercih etmektedir.

 

 


Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum Yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın veya var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın